Depresja -- Schizofrenia -- BorderlineSamopoczucie pod znakiem słońca

słońce Przypuszczalnie mało zdajemy sobie na co dzień sprawę, iż słońce odgrywa niebagatelną rolę dla dobra naszej psychiki. Najbardziej można odczuć to szczególnie podczas melancholijnych jesiennych i mroźnych zimowych dni, kiedy ciepłe promienie słoneczne ledwo docierają na Ziemię. Niewątpliwie jest to główny czynnik sprawczy, odpowiadający za odczuwanie depresji sezonowej.

Same dobrodziejstwa...

Każdy człowiek mógł chociaż raz w życiu odczuć wpływ pochmurnych dni na znaczące pogorszenie samopoczucia, a nawet brak sił witalnych. To niezaprzeczalny fakt, że brak słońca niekorzystnie oddziałuje na ludzką psychikę. Jednak dlaczego to właśnie słoneczny dzień napawa nas optymizmem i ochotą do życia oraz przyczynia się poniekąd do tego, iż z uśmiechem na twarzy wyruszamy do pracy czy wykonujemy swoje codzienne obowiązki? Po pierwsze, słońce to więcej światła dziennego, które pozwala na lepszy ogląd otaczającego nas świata i łatwiejsze dostrzeżenie jego piękna. Co więcej, promienie słoneczne imitują przyjemne ciepło, które jest niezbędne dla pogodnego nastroju. Ponadto to właśnie słońce dostarcza naszemu organizmowi witaminę D, która jest potrzebna do prawidłowego wzrostu kości w okresie niemowlęcym i dziecięcym, a także chroniącą układ kostny przed schorzeniami takimi jak osteoporoza.

...ale z umiarem

Mimo iż, słońce jest bezsprzecznym sprzymierzeńcem w walce ze stanami depresyjnymi i poprawą samopoczucia, to z jego korzyści należy korzystać rozsądnie. Zasada złotego środka jest jak najbardziej wskazana, ponieważ promienie słoneczne oprócz wyżej wymienionych profitów, niosą również poważne zagrożenia dla naszego zdrowia fizycznego. Jednym z nich jest nowotwór skóry, zwany także czerniakiem. Wskutek tego odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna staje się koniecznością, bez której czerpanie radości ze słońca byłoby niepełne. I to z prostej przyczyny, ponieważ obawa przed szkodliwym oddziaływaniem promieniowania ultrafioletowego skutecznie potrafi zrujnować dobre samopoczucie podczas słonecznych dni.


Inne artykuły:   Choroby OUN i CUN - pomoc neurologiczna | Podróże wybawieniem dla zranionej duszy | Samopoczucie pod znakiem słońca | Zaburzenia psychiczne u osób starszych
© Copyright psychiatra.waw.pl 2006 - 2011    Psychiatra Warszawa
  Psycholog Bydgoszcz   Depresja   Anoreksja